Blog psychologiczny

Nowości wydawnicze 2018 roku. Mój osobisty ranking

W 2018 roku na rynku wydawniczym ukazało się wiele wartościowych książek psychologicznych. W tym artykule chciałabym podzielić się z wami moją subiektywną listą tych najbardziej dla mnie cennych- najbardziej inspirujących, najbardziej przydatnych w pracy psychologa.  Cieszę się, że na tej liście znalazło się tak wiele książek skierowanych bezpośrednio do i dla dzieci, bo takich pozycji nadal jest na rynku wydawniczym dość niewiele. Jestem ciekawa, co wy byście dopisali do tej listy? Jaka książka wydana w 2018 roku stała się wam najbliższa?

co zrobić jak się martwisz

Co robić, gdy się martwisz? Poradnik dla lękliwych dzieci. Dr Dawn Huebner. Wydawnictwo Levyz.

Co robić, gdy się złościsz?  Dr Dawn Huebner. Wydawnictwo Levyz.

Książki autorstwa dr Dawn Huebner, które stały się bestsellerami na anglojęzycznym rynku wydawniczym. I nie ma się, co dziwić. Ich autorka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka, w przystępny dla dzieci sposób przeprowadza swoich małych czytelników i ich rodziców w tajniki rozumienia i radzenia sobie z emocjami- w tym wypadku z lękiem i złością. Być może robi to tak dobrze, bo jak sama mówi, wiele w tych poradnikach jej osobistego doświadczenia. Syn autorki, jak i również sama dr Dawn Huebner mierzyli się z zaburzeniami lękowymi. To, za co kocham obie pozycje to ich praktyczność i użyteczność- obie stanowią gotowy i uporządkowany materiał do pracy z dzieckiem. Do wykorzystania w gabinecie i w domu.

dav
dav

Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Eline Snel. Wydawnictwo CoJaNaTo.

Stali czytelnicy wiedzą, że swego czasu zachwycałam się pierwszą książką autorstwa Eline Snel, jaka ukazała się na polskim rynku czyli poradnikiem ” Uważność i spokój żabki”. Pozycja “Moja supermoc. Uważność i spokój żabki”  jest jej kontynuacją, a może lepiej powiedzieć zeszytem ćwiczeń, w którym zebrano ćwiczenia i pomysły na wykorzystanie uważności w praktyce.  Książka zawiera też nowe nagrania audio do wykorzystania ( a ci, którzy pracują z dziećmi to wiedzą, że mało mamy polskojęzycznych nagrań w praktyce uważności skierowanych do dzieci- więc każde kolejne jest na wagę złota). Dzieci ten książkowy zeszyt ćwiczeń bardzo lubią, znajdziecie w nim wiele inspirujących treści, w bonusie piękne ilustracje.

kolorowy potwór

Kolorowy Potwór. Annu Llenas, wydawnictwo Mamania.

O Kolorowym Potworze pisałam w tym artykule. Nadal jestem zdania, że to jedna z nielicznych książek ( jeśli nie jedna), która daje możliwość uczenia najmłodszych na temat emocji poprzez ich doświadczanie, a nie tylko uczenia emocjonalnego języka.  Więcej w artykule:

Gdzie mieszkają twoje emocje?

a królik słuchał

A królik słuchał. Cori Derrfeld. Wydawnictwo Mamania.

Książka dla dzieci, którą obowiązkowo powinien przeczytać każdy rodzic ( może powinni rozdawać ją na porodówkach?). Bogata w ilustracje, skąpa w treść- i może stąd bierze się jej siła rażenia? Jak mało która książka pokazuje, na czym w praktyce polega empatia, towarzyszenie dziecku w doświadczaniu przez nie trudnych emocji. Uczy, że warto odważyć się wcisnąć pauzę- że nie potrzeba od razu działać, zmieniać i naprawiać. Okazuje się, że najważniejsze dla drugiego człowieka, który właśnie przeżywa swoją katastrofę, jest bycie obok. I że ta obecność często wystarcza. Po tej książce mocno we mnie siedzi postawa królika, który po prostu słuchał…

ja spokój

Ja, Spokój. Księga Uważności. Susan Verde. Wydawnictwo Mamania

Książka, która w przystępny sposób tłumaczy najmłodszym czym jest ten cały mindfulness, czyli uważna obecność. Może być więc świetnym wprowadzeniem do treningu mindfulness lub jego elementów, które będziemy chcieli przekazać dziecku. W tej książce podoba mi się zwłaszcza jej rytm, który sam w sobie powoduje, że zwalniamy, zatrzymujemy się, dostrzegamy tu i teraz, aby na koniec móc dostrzec, że ” moje myśli uspokajają się. Mój umysł się rozjaśnia. Jestem spokojem.”

tak wiele uczuć we mnie

Tak wiele uczuć we mnie. Jennifer Moore-Mallinos, Gustavo Mazali. Wydawnictwo Piętka

Książka, która pojawiła się niezauważenie i przeszła bez echa. A szkoda! Bo to bardzo dobra pozycja w tematyce edukacji emocjonalnej dla najmłodszych ( zwłaszcza przedszkolaków i uczniów klas początkowych). Na jej stronach znajdziecie aż 44 uczucia, każde opisane na osobnej kartce i oprawione własną ilustrację. To, co wyjątkowo cenne w tej książce, to emocje zaprezentowane z perspektywy dziecka- dzięki powiązaniu ich z konkretnymi wydarzeniami, odczuciami z ciała, słowami łatwiej jest się z nimi zidentyfikować i je zrozumieć. Dla mnie jedna z lepszych tego typu pozycji dla najmłodszych.

lama lenka

Lama Lenka wychodzi z domu. Patrycja Filak. Wydawnictwo Tuli Mama Tuli Tata

Cykl książeczek o małej Lamie Lence został stworzony przez Patrycję Filak, mamę i psycholożkę, której bliskie są idee świadomego rodzicielstwa. I to się czuje czytając tę książkę, skierowaną do najmłodszych dzieci ( u nas okazała się hitem w przedziale wiekowym 3-4 lata). Widać tutaj uważność na emocje dziecka, jego potrzeby. W książce przemycono też konkretne sposoby radzenia sobie emocjami.

jak być dla siebie dobrym

Jak być dobrym dla siebie. Kristin Neff. Wydawnictwo Studio Astropsychologii.

Nie oceniaj książki po okładce…ani tym bardziej po wydawnictwie, które wypuszcza je na rynek. To już kolejna, mocna pozycja wydana przez Studium Astropsychologii. I można powiedzieć, że to nie żadna astromagia, jak moglibyśmy przypuszczać, tylko rzetelna psychologia. Autorka książki, dr Kristin Neff jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Austin w Teksasie i jednym z najbardziej rozpoznawalnych naukowców zajmujących się badaniem samowspółczucia ( self-compassion). Osobiście, to jedna z najważniejszych dla mnie książek, które przeczytałam w tym roku. Jej treści nadal we mnie żyją, oddziaływając na różne obszary mojego życia prywatnego i zawodowego- nawet w kwestii motywowania i motywacji ta książka pozwoliła mi dostrzec zupełnie nową perspektywę widzenia pewnych rzeczy. 

co za okropny rysunek

Co za okropny rysunek! : Johanna Thydell. Wydawnictwo Zakamarki

Wyżej było o książce dotyczącej samo współczucia i samoakceptacji skierowanej dla dorosłych- czas na dzieci! Dla mnie ” Okropny rysunek!” jest książką o działaniu samoakceptacji w praktyce. W końcu, czy może być coś gorszego dla małego człowieka, który widzi, że jego starsze rodzeństwo lepiej sobie radzi z pewnymi rzeczami? Lepiej jeździ na rowerze, szybciej biega, a nawet maluje ładniejsze rysunki?? Okazuje się jednak, że te porównywania, które wdzierają się w naszą głowę, nie mają tak naprawdę większego sensu. Jesteśmy wyjątkowi i robimy wyjątkowo rzeczy- nie ważne, czy jesteśmy mali czy więksi. A czasem najbardziej niezwykłe rzeczy wychodzą zupełnie przypadkiem: “Naprawdę? Czy można zrobić coś tak doskonałego zupełnie przypadkiem?” Książka będzie szczególnie cenna dla młodszego rodzeństwa- wierzcie mi! ( przetestowałam w praktyce).

mózg na Tak

THE YES BRAIN. Mózg na TAK. Jak kształtować w dziecku ciekawość świata, odporność psychiczną i odwagę. Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson. Wydawnictwo HarperCollins

Kocham prace profesora Daniela J. Siegel, Tiny Payne Bryson miłością niezmienną- dla mnie to jedni z największych autorytetów na mojej ścieżce rozwojowej- i jako rodzica i jako specjalisty. Książkę ” Mózg na Tak” pochłonęłam w wersji angielskojęzycznej w dniu jej premiery i bardzo cieszę się, że tak szybko doczekaliśmy się jej tłumaczenia w Polsce. To po prostu pozycja, którą trzeba przeczytać.  Więcej we wpisie:

Pomóż budować dziecku Mózg na Tak

 

relacje na huśtawce

Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? Matthew McKay, Patrica Fanning, Avigail Lev, Michelle Skeen. Wydawnictwo GWP.

Konkretna książka, która pomaga zrozumieć trudności, na jakie napotykamy w swoich relacjach, ale co ważne, daje też narzędzia, aby te trudności zmienić. To nie jest pozycja do przeczytania na raz. Warto przy niej przysiąść, dać sobie czas na refleksję i przerobienie zawartych w niej ćwiczeń. To, co weźmiecie z tej książki może nie tylko zmienić wasze życie, ale też pozytywnie odmienić sposób budowania relacji przez wasze dzieci.  Jak to możliwe? Więcej przeczytacie tutaj:

Z pokolenia na pokolenie

zalękniony mózg

Zalękniony mózg. Jak dzięki sile neuronauki pokonać zaburzenia lękowe, ataki paniki i zamartwianie się. Catherine M. Pittman, Elizabeth M. Karle. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Niby to książka skierowana dla każdego, jednak myślę, że to specjaliści wyciągną z niej najwięcej ( zarówno ci pracujący z dorosłymi, jak i z dziećmi). Z jednej strony w przystępny sposób opisuje najnowszą wiedzę dotyczącą neurobiologii naszego strachu i lęku, a z drugiej w konkretny sposób pozwala przełożyć tę wiedzę na praktykę. Po przeczytaniu tej książki jako specjalista zyskasz poczucie kompetencji i zrozumienia. Jako osoba borykająca się z zaburzeniami lękowymi poczujesz ulgę. W obu przypadkach stanie się to za sprawą nauronauki, która pozwoli ci odkryć strategie, które zmniejszają poczucie dezorientacji, strachu i wstydu. 

 

 

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pozwól mi płakać ze smutku i krzyczeć ze zranienia

Dziecięce emocje mają w sobie pewnego rodzaju czystość. Jak mały człowiek się smuci- to się smuci. Jak się złości- …

Emocje: ciekawostki, które pomogą ci je lepiej zrozumieć

Emocje to fascynująca sprawa! Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi świata …

Dziecięce emocje: pięć pułapek, w które najczęściej wpadamy

W tym artykule chciałabym podzielić się z wami najczęstszymi pułapkami, w które możemy wpaść, kiedy przychodzi mierzyć …