Blog psychologiczny

Powrót do zabawy. Powrót do natury

O coraz powszechniejszym zjawisku, jakim jest nasze odłączenie od natury, pisałam w tym poście. Richard Louv w swojej książce “Ostatnie dziecko lasu” stworzył nawet specjalne określenie na to zjawisko: deficyt natury. Jak pokazują liczne badania, których doszukał się Louv, deficyt natury wiąże się z całym spektrum problemów. Osoby, które odłączyły się od natury mają często gorszą kondycję fizyczną i cierpią na nadwagę. Jednak największy wpływ deficyt natury wydaję się mieć na nasze zdrowie psychiczne. Jako skutki uboczne naszego odwrócenia od przyrody naukowcy wskazują m.in: zmniejszenie (stępienie) wykorzystywania naszych zmysłów, problemy z brakiem/utrzymaniem uwagi (np. ADHD),  problemy ze zdrowiem psychicznym (depresje), zmniejszenie kreatywności i poczucia własnej zaradności.

Według Louv kontakt z przyrodą ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety, w dzisiejszych czasach, to właśnie dzieci i nastolatkowie są najbardziej narażeni na deficyt natury. Zamknięci w betonowych blokach, na zamkniętych osiedlach, wożeni z zajęć na zajęcia. Dzieci coraz częściej świat widzą przez szyby samochodów, myślą, że mleko pochodzi z kartonika, a sałata bierze się z supermarketu. Rozwojowi relacji pomiędzy przyrodą a dzieckiem nie sprzyja również współczesna szkoła, w której żaby, czaple czy drzewa uczeń częściej widzi na papierze, niż może zobaczyć na żywo. Statystyki są w tej mierze bezwzględne i pokazują, że współcześnie dzieci spędzają o ponad połowę mniej czasu na dworze w porównaniu do czasu, jaki spędzali na dworze ich rodzice, będąc w ich wieku (niektóre statystyki podają wręcz, że dzieci w dzisiejszych czasach, spędzają 90% swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach)

Play again jest filmem dokumentalnym, który pokazuje to, co w swojej książce opisał Richard Louv. Realizatorzy filmu zaprosili do jego udziału grupę nastolatków uzależnionych od nowoczesnych technologii: telefonów komórkowych, smartfonów, komputerów i gier komputerowych. W dużej mierze bohaterami filmu zostali nastolatkowie, którzy poprzez całkowite zanurzenie w wirtualnym świecie, stracili kontakt z prawdziwym, realnym światem wokół nich. Cierpią oni nie tylko na deficyt natury, ale też na brak głębokich relacji społecznych, poczucie osamotnienia, bycia poza. Realizatorzy filmu zapraszają ich do wzięcia udziału w biwaku, w czasie którego nastolatkowie przeżyją na własnej skórze, czym jest prawdziwy kontakt z naturą. Dla większości z nich ten leśny obóz jest pierwszym tego typu doświadczeniem w życiu. W czasie projektu nastolatkowie uczą się, co może zaoferować im spotkanie z przyrodą, Poprzez to zanurzenie w naturze mają też możliwość poznania i doświadczenia samych siebie, co nie zawsze jest dla nich łatwe. Dla wielu z nich ten biwak okazuje się piękną i cenną lekcją: poznaniem własnych ograniczeń, nauką nowych umiejętności, prawdziwym spotkaniem z drugim człowiekiem.

 

W całości film za darmo do obejrzenia platformę telewizyjną Nordic World AS / wystarczy założyć bezpłatne konto

Link do filmu: PLAY AGAIN / opcja online screening

 

Z kolei film Project Wild Thing jest angielskim projektem, który stworzył David Bond, ojciec, który pewnego dnia z niepokojem stwierdził, że jego dzieci przestały wychodzić na dwór. Zamiast tego wolały spędzać czas w domu, przed ekranem telewizora albo komputera. W naturze nie ma nic ciekawego, a do tego jest brudna i okropna, mówią dzieci reżysera. Jednak David Bond nie zamierza się poddać, wprost przeciwnie. Poprzez swój projekt powrotu do natury zamierza wyciągnąć z domu nie tylko własne dzieci, ale też angielskie społeczeństwo. Na filmie zobaczcie przebieg kampanii reklamowej przygotowanej przez reżysera i zobaczycie czy dzięki niej udało się przekonać młode pokolenie do opuszczenia, chociaż na chwilę, wirtualnego świata . A przy okazji dowiecie się wielu ważnych rzeczy o deficycie natury i skutkach braku swobodnej zabawy na świeżym powietrzu:

 

 

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pozwól mi płakać ze smutku i krzyczeć ze zranienia

Dziecięce emocje mają w sobie pewnego rodzaju czystość. Jak mały człowiek się smuci- to się smuci. Jak się złości- …

Emocje: ciekawostki, które pomogą ci je lepiej zrozumieć

Emocje to fascynująca sprawa! Dlatego dzisiaj chciałabym podzielić się z wami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi świata …

Dziecięce emocje: pięć pułapek, w które najczęściej wpadamy

W tym artykule chciałabym podzielić się z wami najczęstszymi pułapkami, w które możemy wpaść, kiedy przychodzi mierzyć …